Reklam

27 Aralık 2007 Perşembe

Cartier'in pırlanta koleksiyonu göz kamaştırdıPırlanta firması Cartier'in yeni modelleri, defileyle tanıtıldı.

İstanbul Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen defilede, ''Delice de Cartier, Himalaya'' koleksiyonundan parçalar sergilendi.

Azra Akın ile 4 yabancı manken, 15 parçadan oluşan pırlantaları tanıttı.Ev sahipliğini Cartier Murahhas Üyesi Patrick Normand'ın yaptığı defile, davetlilerden alkış aldı.

Altın ve Pırlanta'da Rekabet %50 İndirim Getirdi

Yeni yıla sayılı günler kala pırlanta ve elmas taşlı takı satan firmalar arasındaki rekabet hızlanırken, ürünlerdeki indirim yüzde 50'ye kadar ulaştı.

Konya'da kurulu Sarraf Karacaoğlu'nun ortaklarından Mevlüt Karacaoğlu, son yıllarda Türkiye'de pırlanta satışında önemli gelişme görüldüğünü söyledi.

Karacaoğlu, firmaların pırlanta takıların, çok pahalı bir ürün olmadığını tüketiciye biraz olsun anlatmaya başladığını ifade etti ve şöyle devam etti:

"Bu yüzden son dönemlerde pırlanta satışları hareketlendi. Ancak bu yeterli değil. Bu nedenle, sevgililer, anneler günü ve yılbaşı gibi özel günlere yönelik kampanyalar düzenleniyor.

Çalıştığımız firmalarla görüşüp pırlanta ve elmasta oldukça dikkat çekici oranda, yüzde 50 düzeyinde indirim yaptık. Bu indirimi gören herkes şaşırıyor. Amaç pırlanta kullanımının daha da yaygınlaşması."

Konya'da kurulu Özboyacı Altın A.Ş yetkilileri ise "Önceden pırlanta altına göre çok pahalıydı. Şimdi ise pırlanta ile altın arasındaki uçurum azaldı. Bir de pırlanta taşlı altın takılarda indirim ve taksit olunca satışlar arttı. Özellikle önümüzdeki hafta sonuna kadar satışların daha da canlanmasını bekliyoruz" diye konuştular.

Tek taş 350 YTL'ye düştüPırlanta ve altın, yılbaşı için kapıştı. Ortaya çıkan fiyatlara inanamayacaksınız.

Türk halkının gözdesi olan altının tahtını pırlanta sallıyor. Yeni yıla sayılı günler kala pırlanta ve altın satan firmalar arasındaki rekabet hızlandı. İndirim yüzde 50'ye kadar ulaştı.

Altın ile pırlantadaki rekabet tüketiciye yarayacak. Yılbaşı indirimleri baştan çıkarıcı düzeyde.

Pırlanta taşlı altın takılarda fiyatlar normalde 700 YTL ile 16 bin YTL arasında değişiyor. Yılbaşı özel indirimi olan yüzde 50'lik indirim ile tek taş pırlantanın fiyatı 700 YTL'den 350 YTL'ye indi.

16 bin YTL olan takının fiyatı ise 8 bin YTL'ye kadar düştü. Bu rakamlar nakit ya da kredi kartına tek çekim şeklindeki ödemelerde geçerli.

Altınbaş firmasının pırlanta ürünlerinde de yüzde 25 oranda indirimler devrede...

ALTINDA DA KAMPANYA

Pırlanta ile yarışan altında da indirim kampanyaları devreye girdi. Altındaki indirim oranı yüzde 15 ile sınırlı.

Altına hücumTürkiye'de altın üretiminin son yılların en üst seviyesine ulaştı.

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkan Vekili Osman Saraç, Türkiye’de altın üretiminin son yılların en üst seviyesinde olduğunu, yüzde 300 artışla 6 tona yükseldiğini söyledi.

Saraç, “Bu miktar, 10 tona çıkarılabilir. Bu rakam, dünya ölçeğinde küçük, ancak Türkiye’nin kendi içinde büyük ve ciddi bir rakam” dedi. 14 Aralık itibariyle gerçekleştirilen 323 ton altın işlem miktarı ile 2005’i yakaladıklarını, son 5 yıldaki zirveyi tekrar gördüklerini kaydeden Saraç, bu ticaret alanında dünyada azalmanın olduğu bir dönemde Türkiye’de işlem hacminin artıyor olmasının büyük önem taşıdığını bildirdi.

DEVİRLER YAŞANABİLİR

Altın üretimindeki artışta, Enerji Bakanlığı’nın politikası ile metal fiyatlarındaki ciddi yükselişin sektörde yer almayan firmaları bile cezbetmesinin etkili olduğunu ifade eden Saraç, piyasaya yeni yatırımcıların girdiğini söyledi. Saraç, şöyle konuştu: “ Henüz Bakanlığın çıkarmadığı pek çok ruhsat yeri, işletilmeyi bekleyen yerler var. Bir de ellerinde ruhsat bulundurup bunu işletmeyi düşünmeyen yabancı firmalar mevcut. O firmalar, Türkiye’deki hukukun gidişatına bakıyorlar. Kendileri işletmek yerine devredebilirler. Eğer bu devirler de sözkonusu olursa o zaman bu alana yeni yatırımcılar girecektir, yeni sahalar ortaya çıkacaktır.” Danıştay’ın en büyük madenin işletilmesini durdurduğunu hatırlatan Saraç, yabancı yatırımcılar için bunun olumsuz bir hava yarattığını söyledi.

YATIRIMCILAR SIRADA

Saraç, “Firmalar, bu devirleri pay şeklinde verecek ya da toptan satacak. Bu da yeni alanların, yeni yatırımcıların olacağı anlamına gelir. Türkiye’de altın üretimi için sırada bekleyen onlarca yatırımcı var. Kârlılığını gören herkes bu alana girmek ister. Mücevherat üretiminde olan firmalar bile maden arıyorlar. Bizim yerli belli başlı markalarımız bile maden, ruhsat arayışında” diye konuştu.

22 Aralık 2007 Cumartesi

Yeni yıla göz alıcı ışıltınızla merhaba deyinGlitz, birbirinden güzel altın ve pırlanta takılarıyla yılbaşında da güzelliğinizi tamamlıyor.

Glitz, birbirinden güzel altın ve pırlanta takılarıyla yılbaşında da güzelliğinizi tamamlıyor. Ya da Glitz’in sınırlı sayıda üretilen özel tasarımlarıyla kıyafetinizi bütünleyebilir ve gecenin tek yıldızı siz olabilirsiniz.

Ayrıca farklı fiyat alternatifleriyle sunulan Glitz ürünlerinden sevdiklerinize sevginiz kadar özel hediyeler sunabilirsiniz.

Yeni yıla Glitz ile pırıltılı bir başlangıç yapın. Işıltılı bir senenin sırrı Glitz’de saklı.

Pırlanta nasıl seçilir, ne anlatır?Nasıl ki çiçeklerin ve renklerin bir dili varsa pırlantanın da var. Pırlanta hediye edilen kişiye ne anlatır, tek taş pırlanta ne ifade eder? Pırlanta hediye alırken nelere dikkat etmeli?

Yılbaşına sayılı günler kala, eşine veya sevgilisine aşkını ifade etmek için hediye bakanlar, biraz pahalı olmakla birlikte pırlantanın dilinden yararlanabilirler.

Alacakları hediye ile ilgili maddi sıkıntısı bulunmayanlar, sevdiğine ''sen dünyada teksin'' demek istiyorlarsa tek taş pırlanta, ölümsüz aşklarını ifade etmek için de ''dün, bugün ve yarın seninleyim'' anlamına gelen tria hediye edebilirler.

Zen Mücevherat'ın ortaklarından Oğuzhan Aydoğan, pırlanta alırken, aldanmamak için dikkat edilmesi gerekenlerle ve pırlantanın anlamı konusunda soruları yanıtladı.

Pırlanta seçerken 5 temel konuya dikkat edilmesi gerektiğini ve pırlantada fiyatı bu 5 özelliğin belirlediğini kaydeden Aydoğan, mücevhercilerin bunları kısaca 5C olarak adlandırdıkları söyledi.

Bunların kesim (cut), Renk (colour), berraklık (clarity), karat ağırlığı (carat weight) olduğunu ve her birinin mücevher fiyatında yüzde 20'şer paya sahip bulunduğunu söyleyen Aydoğan, geriye kalan yüzde 20'lik fiyatı ise mücevherin sahip olduğu sertifikanın (certificate) oluşturduğunu kaydetti.

-2 BİN 500 DİPLOMALI KUYUMCU-

Vatandaşlara mücevher alırken, aldanmamaları ve tatsız olaylar yaşamamaları için bir dizi öneride de bulunan Aydoğan, alınacak mücevherle ilgili satış temsilcisinden öncelikle kesim, renk, berraklık, karat ağırlığı ve sertifika konularında genel bilgi almalarını öğütledi.

Elmasın doğal bir madene verilen isim, pırlantanın ise elmasın kesilerek özel şekil verilmiş hali olduğunu belirten Aydoğan, 0,01 karat ağırlığında minicik bir pırlantanın dahi üzerinde 57 adet Faset (kesim) bulunduğunu anlattı. Pırlantanın sahip olması gereken özelliklere de değinen Aydoğan, ideal kesilmiş bir pırlantada gökkuşağının bütün renklerini görmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Aydoğan, bu tür bir pırlantada ışığın, üst tabladan girerek, külah ucuna çarptıktan sonra tekrar üst tavladan çıkarken pırlantanın ateşi ve ışıltısını yansıtması gerektiğini söyledi.

Yine çıplak gözle bakıldığında taşın üzerinde herhangi bir leke görülmüyorsa bu taşın fena bir taş olmadığını kaydeden Aydoğan, 10x10'luk bir lüp (büyüteç) eşliğinde bakıldığında hiçbir iz görülmüyorsa bu taşın mükemmel olduğunu ifade etti.

Aydoğan, pırlantada rengin D'den Z'ye kadar harflerle sınıflandırıldığını anlattı.

Aydoğanlar, D, E, F ve G grubundaki pırlantaların en nadir bulunan pırlantalar olduğunu, en çok rastlanan pırlantaların ise H ile L renkleri arasında yer aldığını ve bunların da beyaz, çok hafif beyaz ve renkli beyaz olmak üzere ayrıldıklarını kaydetti.

Pırlantada berraklığın da önem arz ettiğini söyleyen Aydoğan, bir pırlantada doğal izler ne denli az olursa söz konusu taşın değerinin de o kadar arttığına işaret etti. Aydoğan, doğal iz taşımayan pırlanta bulmanın çok zor olduğunu, izi az olan pırlantanın kusursuza yakın sayıldığını bildirdi.

-PIRLANTANIN DİLİ-

Nasıl ki çiçeklerin, renklerin bir dili varsa, pırlantanın da bir dili olduğunu kaydeden Aydoğan, yüzyıllar boyunca tek taşın evlilik ve aşkı sembolize ettiğini ve insanlar tarafından bir standarda oturtulduğunu söyledi.

Ölümsüz bir taş özelliği taşımasından dolayı pırlantanın aşkı ölümsüzleştirmek için kullanıldığını ve evlilik sembolü olarak tek taşın seçildiğini belirten Aydoğan, günümüzde bunun alyans olarak kullanıldığını anlattı. Kadınlara neden tek taş hediye edildiği konusunda da bilgi veren Aydoğan, nasıl ki doğadan çıkan her taş tek ise, dünyadaki her kadının da tek olduğundan hareketle, bu durumu sempolize etmek için tek taşın seçildiğini kaydetti.

Tek taşın ''sen dünyada teksin'' anlamına geldiğini belirten Aydoğan, ölümsüz aşkı sembolize eden ve üç taştan oluşan Tria'nın ise ''dün, bugün, yarın seninleyim'' demenin ifadesi olduğunu kaydetti.

Tek taşın evlilik teklif ederken ve evlenirken kullanıldığını, alyansın evlilik anlamına geldiğini 5 ve 7 taşın yanı sıra, sıralı taşlardan oluştuğunu anlatan Aydoğan, bunlar dışındaki taşların fantaziye girdiğini bildirdi.

Nil Karaibrahim'in bir şarkısında, özgür kadını tarif ederken ''tek taşımı kendim aldım, tek başıma kendim taktım, girmesinler havaya'' dediği gibi, pırlanta veya elmas takmak isteyen yalnız bayanların fantazi tabir edilen pırlantalara yönelebileceklerini söyleyen Aydoğan, pırlanta fiyatları konusunda da bilgiler verdi.

Aydoğan, 0,50 karatlık bir tek taşın ortalama fiyatının 1300 dolar, 1 karat trianın fiyatının da 2 bin 500 dolar civarında değiştiğini kaydetti.

Nadir bulunan kırmızı elmas yüzüğe rekor fiyat

İsviçre’de açık artırmaya çıkarılan, nadir bulunan kırmızı elmas taşlı yüzük 2,97 milyon İsviçre frankına (2,6 milyon dolar) satılarak, dünya rekoruna imza attı.

Christie’s müzayede evinden yapılan açıklamada, İngiliz mücevher kuruluşu Laurence Graff’ın satın aldığı yüzüğün üstünde bulunan 2,26 karatlık taşın, açık artırmada bugüne dek satılan en büyük kırmızı elmas olduğu belirtildi.

Müzayede evi, önceki rekorun 2001’de 1,6 milyon dolara satılan 1,92 karatlık başka bir kırmızı elmasta olduğunu kaydetti.

Kırmızı elmasların, değerli taşlar arasında en nadir bulunan türlerden biri olduğu belirtiliyor.

13 Aralık 2007 Perşembe

Altına düşkünüzTürk halkının, altın ve mücevhere düşkünlüğü sürerken, Türkiye'de, kişi başına mücevher talebi 2,4 gramı buluyor. İstanbul Altın Borsası Başkanı Serdar Çıtak'ın Finans Topluluğu'nda yer alan araştırmasına göre, Türkiye'nin yıllık mücevher talebi 143 ton olarak belirleniyor. Bu rakam Hindistan'da 437.8 ton, ABD'de 322 ton, Suudi Arabistan'da 144.9 ton, Çin'de ise 209 ton.

Türkiye, bu ülkeler arasında kişi başına mücevher tüketimi açısından ise ikinci sırada yer alıyor. Suudi Arabistan kişi başına 9,1 gramlık mücevher kullanımı ile grubun başında bulunurken, bu ülkeyi kişi başına 2,4 gramlık mücevher tüketimi ile Türkiye izliyor. ABD'nin kişi başına mücevher tüketimi 1,3 gram, Hindistan'ın 0,5 gram, Çin'in ise 0,2 gram düzeyinde seyrediyor.

Atatürk Havalimanı'nda mücevher defilesi yapıldıAtatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde bulunan Empire Mağazası, havalimanında saat ve mücevher defilesi düzenledi.

Fiyatları 2 ila 150 milyar lira arasında değişen saat ve mücevherler Uğurkan Erez'in kareografisini yaptığı defileyle tanıtıldı. Defilede sergilenen ürünler, dünyanın en pahalı saat, mücevher ve aksesuarları arasında gösteriliyor. Dış Hatlar Terminali'ndeki mağazada İsviçre yapımı Roger Dubuis ile Jorg Hysek, İtalyanların ünlü mücevher markası Pasquale Bruni'nin yanı sıra, spor ve klasik el yapımı saatleriyle dünyanın en tanınan markası olan Chopard'ın ürünleri de bulunuyor.

12 Aralık 2007 Çarşamba

Ariş'ten 'Sevginin Mührü'Mücevher sektörünün yüzyıllık markası Ariş, Sevginin Mührü koleksiyonunu göz kamaştıran yeni tasarımlarla zenginleştirerek ayrıcalıklı seçenekler sunmaya devam ediyor

Dünyanın en özel duygusu sevgi, Ariş’in Sevginin Mührü adını taşıyan koleksiyonunda parmak izi aracılığıyla yansıtılıyor. Ariş duygusal bağı ve sevgiyi ifade eden bu koleksiyonuyla sevdiklerinizin parmak izini kolyelerde, yüzüklerde ve kol düğmelerinde sonsuza dek yaşatıyor.

Sevginin Mührü koleksiyonunu yeni tasarımlarla sürekli geliştiren mücevher sektörünün yüzyıllık markası, parmak izinizi pırlanta ile bezeli göz kamaştıran mücevherlere dönüşüyor. Parmak iziniz sevdiklerinizin üzerinde taşıyıp sizi her an yanında hissedeceği anlamlı bir mücevherde hayat buluyor.

Koleksiyonlarını özel konseptlerle oluşturan Ariş, ürünlerini tüketicinin değer ve anlam katabileceği, duygularının dili haline getirebileceği şekilde geliştiriyor. Bu çerçevede oluşturulan Sevginin Mührü koleksiyonunda parmak izini sonsuz sevgiyi simgeleyen şık bir mücevhere işliyor.

Goldaş'tan Yılbaşı Hediye SeçenekleriGoldaş'ın yılbaşı için özel hazırladığı hediye seçenekleri vitrinlerde yerini aldı.

Takı ve aksesuarın öncü markası Goldaş’ın yılbaşı için hazırladığı hediye seçenekleri vitrinlerde yerini aldı. Aksesuarda da iddialı olan Goldaş’ın gümüş, kaşmir, deri, ipek gibi materyallerden oluşan koleksiyonları arasından zevkli seçimler yapabilirsiniz.

Goldaş mağazalarında ilk kez yerini alan kaşmir koleksiyonu renk ve desen zenginliği ile göz dolduruyor. Kalitesi ve doğallığı ile öne çıkan kaşmir kaşkollar kadın ve erkekler için soğuk kış günlerinde vazgeçilmez aksesuarlar haline gelecek. Yüzyıllardır asaletin simgesi olan kaşmirin ipeksi dokunuşu Goldaş ayrıcalığı ile sizlere ulaşıyor.

Sevdiklerine özel ve farklı bir yılbaşı armağanı vermek isteyenler, hobilere göre tasarlanan gümüş anahtarlıklar, gümüş üzerine altın kaplama veya gümüşün pırlanta ile süslendiği kalemler, ofis aksesuarları, gümüş puro kabı ve makası ile taşlarla renklenen birbirinden güzel gümüş kol düğmelerine mutlaka göz atmalı. El işçiliğinin özenini yansıtan gümüş kalemler de görülmeye değer. Modern tasarımları ile dikkati çeken kol düğmeleri yılbaşı gecesinde beylerin şıklığına şıklık katacak. 2008 Sonbahar-Kış sezonunun renk ve desenlerini taşıyan ipek kravatlar arasından da her zevke ve yaşa göre güzel seçimler yapmak mümkün. Deri cüzdanlar da kaliteleri ve model seçenekleri ile erkeklerin çok beğeneceği tarzda.

Goldaş’ın yılbaşına özel aksesuar koleksiyonları İstanbul Capitol Alışveriş Merkezi, Bağdat Caddesi, Ataköy Galleria, Taksim, Profilo Alışveriş Merkezi, Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi, Bahçeşehir Prestige Mall, İstanbul Crowne Plaza; Ankara Migros Alışveriş Merkezi, Ankara Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara Kızılay ve Panora AVM; İzmir Kipa Balçova; Muğla Bodrum, Adana, Mersin Marina Vista, Rusya ve Çin mağazalarında görülebilir.

Yaklaşan Yılbaşı ve Sevgililer Günü Hediyeliklere İlgiyi ArtırdıZen Diamond’dan Yılbaşı ve 14 Şubat ‘ta sevgiliye ölümsüz aşkı, bağlılığı ifade edecek çok özel bir koleksiyon: Love in Love.

İki farklı bedenin aşkla birbirine bağlılığını ifade eden Love in Love Koleksiyonunda pırlantalarla işlenmiş iki kalp tek bir mücevherde buluşuyor. Sevgiliye adanmış kalbin ölümsüz aşkın simgesi pırlantalarla süslendiği koleksiyonda hediyeniz sevginiz kadar değerli kılınıyor. Love in Love Koleksiyonundaki çok özel tasarımlar aşkınızı sonsuza dek yaşatacak.

İtalyan mücevher markaları Salvini ve Bliss’den hem kadın hem erkekler için eşsiz hediye seçenekleri Dünyada “Çağdaş kadın için İtalyan mücevheri” sloganıyla yer alan Salvini markası farklı tasarımları ile eşsiz hediye seçenekleri sunuyor. Sharon Stone ‘un tercih ettiği Salvini markasının sofistike, şık, elegan ve modern mücevher koleksiyonları sevgililer için özel tasarımlar sunuyor.

Ünlü futbolcu Alex Del Piero ve eşinin tercihi olan Bliss markasının koleksiyonlarında isteyenler için klasik, isteyenler için daha avangard modeller ve farklı materyallerin kullanıldığı mücevherler yer alıyor.

Yıl başı için 1 milyon dolarlık altın ve pırlantalı köpek tasmasıİngiliz basını, yılbaşında 'özel' armağan vermek isteyenler için en pahalı hediyelerin listesini yaptı. Listedeki en ucuz hediye, köpek tasması ve değeri 1 milyon dolar. Ya en pahalı ne kadar?

İngiliz basını, yılbaşında 'özel' armağan vermek isteyenler için en pahalı hediyelerin listesini yaptı..

TELEFON: 1.3 MİLYON $ Moskova'da üretilen 1.3 milyon dolarlık cep telefonunu 50 pırlanta süslüyor.

* TAVLA: 20 BİN $ William & Son şirketinin ürettiği hediyelik eşyalar arasında, tavla oyunu da bulunuyor. Ancak firmanın ürettiği, siyah timsah derisinden yapılan tavlalar 20 bin dolara satılıyor.

* ŞAMPANYA: 150 BİN $ Ünlü modacı Karl Lagerfeld'in tasarladığı, tatlı su levreği derisinden yapılan özel kutularda satılan Dom Perignon'un bir şişesi için, 150 bin dolar ödemek gerekiyor.

* OYUNCAK AYI: 90 BİN $ Çocuklar oyuncak ayıları çok seviyor. Ancak Steiff firması, ürettiği bir oyuncak ayı için 90 bin dolar istiyor. Çünkü ayının ağzı altın, kürkü altın iplikten örme, gözleri safir, göz bebekleri ise 20 pırlantadan yapılmış.

* TASMA: 1 MİLYON $ Köpeklerini sevindirmek isteyenler için biraz fazla lükse kaçsa da, ilginç bir hediye. Stephen Webster tasarımı... İki karatlık pırlantayla süslü ve altın işlemeli.

İngiliz zenginler yılbaşında bu hediyeleri birbirlerine verirler mi bilinmez ama, bir sivil toplum örgütünün Ağustos ayında yapmış olduğu araştırmaya göre, Britanyalılar her yıl "istenmeyen" yılbaşı hediyelerine 2,3 milyar sterlin harcıyor.

BM tarafından desteklenen sivil toplum örgütü "World Vision"nın yaptırdığı araştırmaya katılan, 1400 yetişkinin dörtte üçünden fazlası, her yıl istenmeyen yılbaşı hediyeleri için 50 sterline kadar gereksiz para harcadıklarını ifade ediyorlar

İşin ilginça yanı ise, hediyelerin yüzde 39'u tozlu raflarda unutulurken, yüzde 28'i bir süre sonra internette satılıyormuş.

11 Aralık 2007 Salı

55 bin dolarlık yüzüğünü hayranlarına fırlattıÜnlü rock şarkıcısı Ozzy Osbourne'un en az kendisi kadar meşhur eşi Sharon Osbourne, hayranlarına 55 bin dolar değerindeki pırlanta yüzüğünü fırlattı.

Dünya AIDS Günü yararına Londra'da düzenlenen bir yardım gecesine katılan Osbourne kızı Kelly'le birlikte sahneye çıkarak konuşma yaptı. Birden parmağındaki yüzüğü çıkartan Osbourne kızının şaşkın bakışları arasında 55 bin dolarlık mücevherini fırlattı. Osbourne daha önce de bir kanser vakfına 600 bin dolar bağışlamıştı.

Tek taşla 50 bin kuş vurduAtasay CEO’su Cihan Kamer, taksitle tek taş kampanyalarıyla, düşük gelirlileri de tek taş sahibi yaptıklarını söyledi. Kamer, kampanyada yıl sonu hedeflerinin 50 bin satış olduğunu ve şimdiden yıl sonu hedeflerini tutturduklarını bildirdi.

Atasay Kuyumculuk CEO’su Cihan Kamer, Atasay’ın 6 ay önce başlattığı 36 ay taksitle tek taş pırlanta kampanyasının çok ilgi çektiğini söyledi. Düzenlediği toplantıda basınla buluşan Cihan Kamer, kampanyanın sektörü hareketlendirdiğini, düşük gelir grubundakilerin de tek taşa sahip olmasını sağladığını dile getirdi. Kampanyanın sadece Türkiye’de değil, İran, Azerbaycan’da izlendiğini belirten Kamer, “Çevre ülkelerden sektörlerini büyüttüğümüze dair teşekkür telefonları alıyoruz. Hem Türkiye’deki hem de çevre ülkelerdeki tek taş pazarını ciddi anlamda büyüttük. Sektörde ilklere imza atarak, sektörün önünü açıyoruz ve büyümesini sağlıyoruz” dedi. Kamer, tek taş kampanyasında yıl sonu hedeflerinin 50 bin satış olduğunu ve şimdiden yıl sonu hedeflerini tutturduklarını bildirdi.

ALTINA YATIRIM ARTTI

Sektöre ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kamer şunları söyledi: “Seçim sürecinde insanlar tasarruf amaçlı altına yatırım yaptılar. Altın seçim yıllarının yaşandığı süreçlerde ülkemizde daha güvenilir bir yatırım aracı olarak görülür. 2002’de 595 milyon dolar olan direk mücevherat ihracatı, 2006’da 1 milyar 172 milyon dolara çıktı. Atasay’ın da ihracatı yüzde 12-16 arasında arttı. Türkiye en çok ihracatı ABD’ye ardından da Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirdi. 2008’de ise altın takı ihracatında yüzde 10 oranında artış bekliyoruz. Türkiye’deki pırlanta pazarı da 2006’da yüzde 15 büyüdü. 2007’deki büyümenin ise çok yüksek olmasını bekliyoruz.” Cihan Kamer, 2007 sonu itibarıyla altın fiyatlarına ilişkin öngörüsünün sorulması üzerine, “Yarın altın fiyatlarının ne olacağını bilsem, bütün servetimi o yönde değerlendiririm” diye yanıtlayarak şöyle devam etti: “Altın fiyatları, inanılmaz değişken. Ama altın fiyatında yukarıya ya da aşağıya çok farklı bir hareketlilik beklenmiyor. Ons fiyatında 650-700 dolar aralığında olmasını bekliyoruz.”

22 MAĞAZA AÇACAĞIZ

Atasay’ın tasarladığı ve üretiği takıların dünya üzerindeki 8 ofis kanalıyla 62 ülkede 5 milyon kadına ulaştığını ifade eden Kamer, 2007 yılı sonu itibarıyla 22 mağaza daha açarak, Türkiye’deki toplam mağaza sayısını 124’e, 2010 yılında da, New York, Tokyo, Milano, Moskova ve Şangay gibi şehirlerde mağazalar açarak, mağaza sayısının 50’ye ulaşmasını planladıklarını aktardı. Ayrıca Kamer, 2 ay sonra fabrikalarına da, fabrika satış mağazası açacaklarını ifade etti. Kamer, Hindistan’da satış üzerine yatırım yapmayı planladıklarını, burada hem üretici hem de 6 markası olan bir firma ile ortaklık görüşmelerinin devam ettiğini bildirdi.

GÜLEN YÜZLÜ ÜRÜNLERDE YÜZDE 25 İNDİRİM

Atasay Kuyumculuk, 70’inci kuruluş yılı onuruna düzenlediği “Altıncı Günde Altın Fırsatlar” kampanyası kapsamında, ekim ayından itibaren her ayın 6’ncı günü özel fırsat günleri düzenleyerek, seçilen altın ve pırlanta ürünlerinde yüzde 25 oranında indirim fırsatı sunacak. Atasay Mağazacılık Genel Müdürü Haldun Ulutürk, kampanya kapsamında “gülen yüz” yer alan ürünlerde indirimin uygulanacağını ayrıca bu ürünlere 6 taksit imkânı sunulacağını söyledi. Ulutürk, ayrıca yarın başlayıp 2 Eylül’e kadar devam edecek kampanyaları kapsamında da tüm ürünlerin yüzde 25 indirim ve 6 taksit ile sunulacağını kaydetti. Cihan Kamer ise, böyle bir indirimin sektörde devrim niteliği taşıdığını belirterek, “Bu maliyetten daha aşağı fiyata ürünü satıyorsunuz demektir” dedi.

Sahte altın nasıl ayırt edilir?Eğer en iyi yatırım amacı altındır diyorsanız ya da hem yatırım olsun hem takı yapar havamı atarım düşüncesindeyseniz altının sahtesini gerçeğinden ayıracak kadar da uyanık olmanız gerekir. İşte size farkı fark ettirecek bir kaç ip ucu:

Aldığınız altın markalı ise mutlaka patenti vardır. Eğer markalı bir ürün almıyorsanız güvendiğiniz bir kuyumcudan almayı tercih edin.

Sahte olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa altını sert bir cisimle çizin. İçinden çıkan renk sarıysa altınınız gerçek, kahverengiyse altınınız sahtedir.

Gerçek altının rengi daha koyudur.

22 ayarın sesi tok, sahte altının sesi tiz gelir.

Altının ayarı nasıl anlaşılır?

Altını siyah mihenk taşına sürdüğünüzde, kalemle çizilmiş gibi izler oluşur. Bu çizgilerin üzerine özel hazırlanmış asitler sürülür. Altının çizgisinin silinmediği asit hangi ayara tekabuül ediyor ise altın o ayarın üstündedir. Yani her ayar için farklı kuvvette asit vardır.

Altınınızı nasıl saklamalısınız?

Altının tozla ve nemle temas etmemesi önemli. Hava nem ve toz biraraya geldiğinde altın oksitlenir ve takıların üzerindeki kir oluşmasına neden olur. 24 ayar altında bu olmaz.

Mücevher kutuları ve çantaları altın müceverleri muhafaza etmek / taşımak idealdir. Havadaki tozu içine almayacak şekilde herhangi bir örtünün içinde de saklayabilirsiniz ama kullandığınız örtünün tüysüz olmasına dikkat edin.

Altın sizin için bir yatırım aracı ise kasalar en güvenli yerdir.

Çinli kadınlar pırlanta aşkıyla yanıyorÇin gençliği arasında pırlanta merakı artıyor. Dünyanın en büyük beşinci elmas pazarı olan Çin'in zengin kesiminde, pırlantaya yılda kişi başı yaklaşık 2 milyon dolarlık harcama yapılıyor.

Çinli kadınların artan pırlanta merakı, uluslarası mücevherat şirketlerini de bu ülkeye yönlendiriyor.

Hong Kong Moda Fuarı'nda, "Ponhalo" adlı 15 milyon dolarlık pırlanta kolye Çinli müşterilerin beğenisine sunulmuş durumda.

Fuarda, üzerinde bin 615 pırlanta taşıyan bu setin yanı sıra 87 pırlantayla oluşturulmuş bir taç da sergileniyor.

Firma yetkilileri, Çin pazarında bu fiyattaki ürünlerin yer bulabildiğini belirtirken, en çok talebin pırlanta yüzüklere olduğunu söylüyor:

"Çinli müşterilerimiz birbirlerine 'evlenirken bir pırlanta yüzük alıp almadıkları'nı soruyor. Sonra devam ediyorlar; 'peki senin pırlantan ne kadar büyük?'"

Hindistan'ın ardından ikinci en hızlı büyüyen pırlanta pazarı olan Çin'in yeni gelişen zengin kesiminde pırlantaya olan talebin giderek artacağı tahmin ediliyor.

TEKNOLOJİ LÜKSLE BİRLEŞTİ, PIRLANTA USB ÇIKTIKristal denilince akla gelen dünyaca ünlü marka Swarosvski, teknoloji devi Philips’le işbirliği yapıp müşterileri için kristallerle süsü USB ve kulaklıklar üretmiş. Philips Swarovski kulaklık ve bellekler pek şık ve gösterişli.

Altın çeşmeler, gümüş çatak kaşıklar, pırlanta işlemeli kıyafetler… Zenginliğin, lüksün bir de kokoşluğun simgesiydi bu saydıklarımız. Ta ki, teknoloji çağına kadar. Devir değişti, dolayısıyla lüks ve şatafatın şekli de. Şimdi çok zengin olduğunuzu çöp kutunuzun som altından olması belirlemiyor.

USB’nizin pırlanta ya da kristallerle süslü olup olmadığı, müzikçalarınızın kulaklığında kaç kıratlık pırlanta olduğu ortaya koyuyor servetinizin boyutunu. Kristal denilince akla gelen dünyaca ünlü marka Swarosvski, teknoloji devi Philips’le işbirliği yapıp ‘müşterileri’ için kristallerle süslenmiş USB ve kulaklıklar üretmiş. Active Crystals (Aktif Kristaller) adlı seri paslanmaz çelik ve kristallerle süslenmiş. Amazone, Mirage, Icon ve Space adları verilen kulaklıklar en az küpeler kadar şık ve dikkat çekici. Heart Beat ve Heart Wear adlı kolye şeklindeki USB’ler ise göz kamaştırıyor. Süsüne meraklı bayanların çok beğeneceğini düşündüğümüz bu ürünler henüz Türkiye’de satışa sunulmamış. Fakat internetten 260 YTL’ye sipariş edebiliyorsunuz.

Türkiye'de elmas piyasası oluşturulacak

Türkiye'nin Kimberley Süreci Sertifika Sistemi üyeliğine kabul edilmesi ile İstanbul Altın Borsası (İAB), elmas ve pırlanta gibi kıymetli taşlar piyasasının oluşturulması çalışmalarına başladı.

Ham elmasın ithal ve ihracı işlemlerinde yetkili otorite olarak tayin edilen İAB, altında olduğu gibi elmas ve ilerleyen zamanlarda diğer kıymetli taşların borsada işlem görmesi üzerine kurgulanmış bir çalışma yürütüyor.

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkan Vekili Osman Saraç, Kimberley Süreci Sertifika Sistemi'nin, "çatışmaların finansman kaynağı" olan elmasın kontrol altına alınabilmesi amacıyla büyük ülkelerin önderlik ettiği bir sistem olduğunu ifade ederek, bu yılın ağustos ayı itibariyle Türkiye'nin de sisteme dahil edildiğini hatırlattı.

Gündemlerine Dünya Elmas Borsaları Federasyonu üyeliğini aldıklarını belirten Saraç, "Altında olduğu gibi elmas ve ilerleyen zamanlarda diğer kıymetli taşların da İAB'de işlem görmesi üzerine kurgulanmış bir çalışmanın içerisindeyiz" dedi.

Elmasla ilgili piyasanın açılması halinde gemolog istihdam etmeleri gerektiğini belirten Saraç, Türkiye'de bu alanda iyi-kötü yetişmiş eleman olduğunu ve birkaç üniversitede eğitim verildiğini anlattı.

Saraç, "Türkiye'de altının kültürü çok eski. Elmasta böyle bir şey yok. Türkiye'de bu işi yapanların önemli bir bölümü ya vefat etti ya da yurtdışına gitti. Dolayısıyla bizim bu uzmanlığı tekrar tesis etmemiz lazım. Türkiye, bu alandaki uzmanlığını tesis edebilirse elmas ticareti ve işlemeciliğinde ilk sıralarda yer alan Belçika ve İsrail'i mutlak suretle geçecektir" diye konuştu.

Aynı Fuarda Pırlanta ve Ferrari

Lüks Markalar Fuarı, İstanbul Hilton Oteli'nde 8-9 Aralık tarihleri arasında düzenleniyor. Çeşitli sektörlerde dünyanın önde gelen markalarının buluşacağı fuarı yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Bankacılık, otomotiv, emlak, turizm ve sağlık sektöründen kozmetik, mücevherat, saat, tekstil, halı, mobilya, antika, puro ve içeceğe kadar çok geniş yelpazede ürünün sergileneceği fuarda ilginç etkinliklere de yer verilecek. Fuarın en dikkat çeken özelliklerinden biri de müşterilere özel limuzin gönderilmesi. Firmaların önemli müşterileri için limuzin servisi tahsis edilecek ve ziyaretçiler evlerinden limuzin ile alınarak, yine limuzin ile evlerine bırakılacak. Fuarda davetliler için cumartesi günü klasik müzik dinletisi, pazar günü ise zengin bir kahvaltı ikramı yapılacak. Yurtdışından katılımcıların da beklendiği fuara özellikle Rusların büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Fuarda yer alacak bazı ünlü markalar şunlar: Ferrari-Maserati, Harley Davidson, Damra Pırlanta, LPI-Glashütte orijinal saatleri, Baume and Mercier saatleri, Pierre Cardin Halı, Londra'dan Saraphine ve Crave markaları, Panasonic ve Stefan Hafner.

Güzelliğiyle büyüledi!Eva herzigova, chopard markasının yeni yüzü olarak sofya'daki butiğin açılışına katıldı

Dünyaca ünlü mücevher ve saat markası Chopard'ın yeni yüzü olan Çek asıllı ünlü model Eva Herzigova, Chopard'ın yeni butiğinin açılışı için Bulgaristan'a gitti.

Sofya'da açılacak olan butik için Herzigova'ya şirketin üst düzey yetkilileri eşlik etti.Eva herzigova, chopard markasının yeni yüzü olarak sofya'daki butiğin açılışına katıldı

İtalyan mücevher markası Rebecca Türkiye'deKC Group, İtalya'nın önde gelen mücevher markası Rebecca'yı Türkiye pazarına getirdi.

İstanbul'da açtığı 2 mağaza ile mücevher tutkunlarına ulaşan KC Group, mağaza sayısını 2008 yılında 8'e çıkarmayı hedefliyor.

Rebecca'yı Türkiye'ye getiren KC Group Yöneticisi Emrah Demir ve Rebecca Baş Tasarımcısı Alessandro Testi, bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla Rebecca markasını tanıttı.

Rebecca'nın İtalya'nın yanı sıra dünyaca ünlü bir marka olduğunu belirten Rebecca Türkiye Genel Müdürü Emrah Demir şunları şöyle devam etti:

"İtalya'nın genç, dinamik, karizmatik markası Rebecca'yı Türkiye'ye getirerek mücevher pazarına yeni bir soluk getiriyoruz. Trendleri takip eden bir firma olarak yenilikçi vizyonumuzu Rebecca markasına da aktaracağız. Rebecca ile Türk kadınına farklı mücevher alternatifleri, farklı tasarımlar sunacağız."

Rebecca markasını "büyüleyici, modern, çekici ve karizmatik" olarak tanımlayan Emrah Demir, stil sahibi modern kadınlara ulaşacaklarını ifade etti. Öte yandan Rebecca'nın Türkiye lansmanı dolayısıyla Türkiye'ye gelen Rebecca Baş Tasarımcısı Alessandro Testi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Rebecca ilk önce İtalya'da daha sonra adım adım diğer ülkelerde yepyeni bir mücevher pazarı oluşturdu. Türkiye pazarının ve müşterilerimizin tasarımlarımı takdir edeceğini ve aynı heyecanla karşılayacağını umuyorum. Stilimizin sınırları yok" diye konuştu.

İtalya'da bin 200 noktada mücevher tutkunlarıyla buluşan Rebecca, İtalya'nın yanı sıra dünyanın 25 ülkesinde (İspanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Malta, Meksika, Norveç, Kuveyt, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Slovakya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Arap Emirlikleri, İngiltere, Ukrayna, ABD ve Japonya) satışa sunuluyor.

Mücevher fuarında şok fiyat !Tokyo’daki Uluslar arası mücevher fuarına 452 pırlantayla süslediği heykel damgasını vurdu.

Japon mücevher tasarımcısı Mitsuo Kaji Fransa’da bulunan tarihi ‘Mont-Saint Michel’ binasının minyatür heykelini toplam 40 karattan oluşan 452 pırlantayla süsledi. 2 kg platinden yapılan heykelin en üstüne ise ‘Star of Kimberly’ (Kimberly’nin yıldızı) adı verilen büyük taş pırlanta parça yerleştirildi.

Fuar ziyaretçilerinin gözlerini alamadığı heykelin fiyatının ortama 600 milyon yen (7.2 milyon YTL) olduğu açıklandı.